- Usunięcie ciała obcego
- Zabieg usunięcia gradówki
- Zabieg usunięcia brodawki powiek
- Zabieg wycięcia kępek żółtych
- Plastyka powiek górnych
- Operacja odwijania/ podwijania powieki dolnej
Usunięcie ciała obcego
W poradni okulistycznej Dobry Wzrok wykonujemy zabieg usunięcia ciała obcego z oka.

Czym jest ciało obce w oku oraz jakie może powodować konsekwencje?
Ciało obce w oku to mikroskopijny obiekt (na przykład opiłek metalu, drzazga, odprysk szkła czy plastiku, ziarnko piasku), który utkwił w worku spojówkowym lub w rogówce. Jego usunięcie jest niezbędne, ponieważ tkwiąc w oku powoduje znaczne dolegliwości bólowe, a ponadto może powodować infekcje, zakażenia czy nawet pogorszenie widzenia.
Zabieg usunięcia gradówki

Czym jest gradówka?
Gradówka to niebolesny guzek lub zgrubienie w obrębie powieki, powstające wskutek zablokowania natłuszczających ją gruczołów łojowych. Gradówka zazwyczaj powiększa się stopniowo.
Jak wygląda zabieg usunięcia gradówki?
Zabieg chirurgicznego usunięcia gradówki jest dość szybkim zabiegiem (trwa około 30min), wykonywanym w znieczuleniu miejscowym, przez co jest bezbolesny. Polega on na odwinięciu powieki, nacięciu jej wewnętrznej części, oraz wyłyżeczkowaniu gradówki wraz z jej torebką. W większości przypadków usunięcie gradówki nie wymaga zakładania szwów chirurgicznych. W rzadkich przypadkach nacięcie jest zaopatrywane bardzo cienkimi, rozpuszczalnymi szwami i po zagojeniu nie jest widoczne. Po zabiegu mogą wystąpić zasinienie skóry oraz obrzęk powieki, ustępujące po kilku dniach.
Zabieg usunięcia brodawki powiek

Czym są brodawki powiek?
Brodawka to nitkowata narośl ze skłonnością do nadmiernego rogowacenia, najczęściej spotykana na brzegu powieki. Brodawki mogą występować jako zmiany pojedyncze lub mnogie. Są to najczęściej zmiany o charakterze łagodnym i usuwa się je głównie z przyczyn kosmetycznych.
Zabieg wycięcia kępek żółtych

Czym są kępki żółte oraz kiedy zdecydować się na zabieg ich usunięcia?
Kępki żółte powiek są to płaskie lub nieco wypukłe grudki koloru żółtego, umiejscowione najczęściej w okolicy kąta wewnętrznego oka. Ich powstawanie związane jest z podwyższonym stężeniem lipidów w surowicy krwi, towarzyszy też niektórym schorzeniom wątroby, cukrzycy, chorobom nerek.
Przebieg zabiegu
Zabieg poprzedza konsultacja lekarska, na której zostaną omówione wszystkie związane z nim aspekty. Zabieg jest krótki, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Kępki usuwa się w całości wraz z pokrywającym je naskórkiem. Nacięcie zabezpiecza się bardzo cienkimi szwami, które usuwa się po około 7 dniach.
Plastyka powiek górnych

Na czym polega zabieg ?
Plastyka powiek górnych to usunięcie nadmiaru skóry, a czasami też tkanki tłuszczowej z obszaru powieki górnej jednego lub najczęściej obu oczu. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest mniej obciążający dla organizmu i bezpośrednio po zabiegu można wrócić do domu.
Nacięcia wykonujemy w naturalnym załamaniu skóry tak, aby po całkowitym wygojeniu niewielka blizna nie była widoczna. Nacięcie jest zaopatrywane bardzo cienkimi szwami, które należy usunąć po około 7 dniach.
Ważne jest dokładne zaplanowanie zabiegu, gdyż w operowanej okolicy pojawiają się siniaki, które wchłaniają się po 7-14 dniach.
Możliwe powikłania
- Nadmierne bliznowacenie
- Infekcja
- Utrzymujący się obrzęk
- Bardzo rzadko - niemożność domknięcia powiek
Operacja odwijania/podwijania powieki dolnej

Kiedy powinno się zdecydować na zabieg?
Z wiekiem dochodzi do osłabienia działania mięśnia okrężnego szczególnie w obrębie powiek dolnych, dołączająca się wiotkość skóry często prowadzi do odwijania się powieki- z nastepowym wysychaniem gałki ocznej, nadmiernym łzawieniem i dolegliwościami bólowymi, lub też do podwijania powieki- z częstymi zapaleniami spojówek, drażnieniem gałki ocznej rzęsami w rezultacie prowadzącymi do uszkodzenia rogówki, co manifestuje się silnym bólem, łzawieniem, ropieniem oka i pogorszeniem widzenia. Występowanie powyższych objawów kwalifikuje pacjenta do wykonania zabiegu.
Odwijanie i podwijanie powiek jest stanem zagrożenia widzenia!
Przebieg zabiegu
Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, w zależności od stopnia zaawansowania choroby wybierana jest odpowiednia metoda- dokładnie omówiona w czasie wizyty kwalifikacyjnej. Po zabiegu zakładane są szwy na skórę, które należy usunąć po około 7-14 dniach.
Ważne jest dokładne zaplanowanie zabiegu gdyż w okolicy operowanej pojawiają się siniaki – wchłaniające się 7-14 dni.